Skąd to wszystko

   Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna WiZuS powstała z inicjatywy grupy ludzi którzy mieli i mają swoje odrębne, ale i wspólne pasje, lubią i podejmują różnego rodzaju wyzwania, niezmiennie czerpią satysfakcję z przełamywania barier niemożności, od sztampy woli niekonwencjonalności i niebanalności.

   

Profil działalności WSS WiZuS jest być może nieco zaskakujący, jako że firmuje różne (by nie powiedzieć: bardzo różne) działalności. Ta rozmaitość wynika po trosze z niechęci do bycia szufladkowanym, a po trosze z chęci dzielenia się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniami, które do jednej szufladki zdecydowanie się nie mieszczą.

 

Jedną z głównych osi działalności WSS WiZuS są tłumaczenia w zakresie języka niemieckiego, przy opowiadaniu o historii i filozofii całego przedsięwzięcia uzasadnione będzie odwołanie się do tradycji naszych sąsiadów zza zachodniej granicy. Otóż mają oni pewien slogan, którego chętnie używają na określenie swojego kraju. Brzmi on: „Einheit in Vielfalt”, czyli „Jedność w różnorodności“. Slogan ten jest znany również wielu z nas, Polaków, a mimo to, kiedy chcemy go przytaczać, wyjątkowo często nachodzi nas zwątpienie, czy jego powyższa forma jest poprawna, czy może jednak właściwe brzmienie to „Vielfalt  in Einheit”. Skąd się bierze ta wątpliwość? Może z tego, że gdyby chcieć te słowa odnieść do naszego pięknego kraju nad Wisłą, to faktycznie trzeba by owe hasło odwrócić. W końcu powiedzenie, że „gdzie jeden temat i dwóch Polaków, tam trzy różne opinie” nie bierze się znikąd. WSS WiZuS jest tworem, w przypadku którego adekwatne są obie wersje hasła. WSS WiZuS to bowiem firma łącząca pod JEDNYM szyldem RÓŻNORODNE działalności, a zarazem przedsięwzięcie, w ramach którego realizację działań wynikających z RÓŻNYCH pasji łączy JEDNA wspólna cecha: profesjonalizm.

- poligrafia specjalna /jako jedna z nielicznych firm w Polsce drukujemy alfabetem breille’a/  i to usługowo zarówno drobne zlecenia poligraficzne takie jak wizytówki czy etykiety po książki i pomoce naukowe dla słabowidzących

- tłumaczenie przysięgłe i zwykłe z i na język niemiecki

- serwis pojazdów mechanicznych poddanych intensywnej eksploatacji, szczególnie pojazdów 4x4, dostawczych, adaptacje pojazdów mechanicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych,

- serwis wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym i tradycyjnym

- doradztwo przy wyposażaniu miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych

- serwis silników zaburtowych i zmarynizowanych i sprzętu motorowodnego

- autoryzowany serwis i sprzedaż Suzuki MARINE

- projektowanie i wykonawstwo budynków przystosowanych dla osób niepełnosprawnych

- usługi rekreacji i rehabilitacji na wodzie

 

    Ogromny wpływ na kształt firmy miało zetknięcie się ze środowiskiem ludzi niepełnosprawnych. Poznawanie ich problemów, potrzeb i marzeń skłaniało do refleksji. Przede wszystkim do refleksji nad wieloznacznością pojęcia „przełamywanie barier”. Okazuje się bowiem, że podczas gdy dla jednego człowieka ekstremalnym sportem jest skakanie na bandżi lub pływanie z rekinami, dla drugiego będzie to np. załatwienie w urzędzie sprawy, która wiąże się z koniecznością osobistego wypełnienia jakiegoś formularza zapisanego drobnym maczkiem. Z takich właśnie przemyśleń zrodził się pomysł, by jakoś zadziałać w tym temacie. Powstała więc Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna WiZuS, firma zajmująca się poligrafią specjalną, czyli drukiem wielkoformatowym i w alfabecie brajla.

    Włączenie do zakresu aktywności WSS WiZuS działalności warsztatowej ze specjalizacją 4x4 w dużym stopniu wynikło z kolei z konfrontacji doświadczeń pasjonatów z doświadczeniami niepełnosprawnych. Konfrontacja ta doprowadziła mianowicie do zaskakującego wniosku, iż wszelka wyjątkowość (rozumiana jako pewien pakiet niestandardowych zainteresowań wynikających z określonych oczekiwań i potrzeb) oznacza dla wyjątkowego podobne problemy. W czasach globalizacji i nagminnej standaryzacji, kiedy w opisach produktów i usług coraz częściej spotykamy się z przedrostkiem „uni-” (unisex, unisize itd. itp.), niełatwo żyje się ludziom, którzy (czy to – jak w przypadku pasjonatów – z wyboru, czy to – jak w przypadku niepełnosprawnych – przez kaprys losu) nie mieszczą się w powszechnie obowiązujących uniramach. Jest to dziwne o tyle, że mogło by się wydawać, iż dziś wykonać, naprawić czy kupić da się wszystko. Tymczasem, jeśli przyjrzeć się temu dogłębniej, sprawa nie wygląda już tak różowo. W sklepach towaru wszędzie wydaje się być pełno, do wyboru do koloru; podobnie ma się rzecz z usługami. Ale kiedy zaczynamy szukać czegoś konkretnego, czegoś na naszą miarę i na nasz styl, czegoś niepowtarzalnego i idealnie pasującego właśnie do nas (z naszymi przymiotami, ale i niedoskonałości), wtedy nagle okazuje się, że naszych oczekiwań nie da się zrealizować, albo że w najlepszym razie ich realizacja z uwagi na niestandardowość niestandardowo dużo również kosztuje.

    I tak z zamiłowania do samochodów z napędem na cztery koła oraz z wiedzy, ile problemów potrafi nastręczać naprawa takich „wynalazków”, wziął się pomysł na rozszerzenie działalności firmy. WSS WiZuS 4x4 to warsztat obsługiwany przez ludzi, którzy naprawdę znają się na tym, co robią i – co niezwykle ważne – robią, bo to lubią. Zakres oferowanych usług jest szeroki i z oczywistych względów nie ogranicza się do serwisowania i naprawy pojazdów offroadowych. Jak w przypadku większości firm zajmujących się mechaniką pojazdową trzon naszej klienteli stanowią właściciele wszelkiego typu samochodów osobowych. Tym, co nas wyróżnia, jest jednak fakt, iż nasz warsztat jest co do warunków, wyposażenia, osprzętu i znajomości rzeczy (inaczej mówiąc: pod każdym względem) przygotowany do obsługi pojazdów terenowych i dostawczych, z założenia przeznaczonych do intensywnej eksploatacji. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że taka specjalizacja jest niestandardowa. Z pewnością też wymaga ona szczególnego zaangażowania, rzetelności, fachowości i profesjonalizmu. WSS WiZuS 4x4 te atrybuty posiada i oferuje swoim klientom.

    Jako że powyżej była mowa o pewnych zbieżnościach w sytuacji pasjonatów i osób niepełnosprawnych oraz o tym, że WSS WiZuS lubi wyzwania, przymierzamy się również do tego, by w przyszłości ofertę warsztatu poszerzyć o dostosowywanie pojazdów do potrzeb osób z dysfunkcjami narządów ruchu.

    Ze wszech miar prawdziwe wydaje się stwierdzenie, że wszelkiego rodzaju trudności i problemy w dużej mierze biorą się z niezrozumienia i niewiedzy. A jeśli się z tym zgadzamy, to niejako sam przez się nasuwa się wniosek, iż najlepszym sposobem na pokonywanie owych trudności i rozwiązywanie owych problemów jest propagowanie i popularyzowanie wiedzy z określonych dziedzin. Choć nie w pełni zgadzamy się z celami, zasadami i praktyką funkcjonowania serwisów typu „You Tube”, jesteśmy mimo wszystko zwolennikami „uwieczniania” własnych działań, i to niekoniecznie z zastrzeżeniem „wyłącznie do użytku własnego”. Z biegiem czasu powiększają się zasoby materiałów fotograficznych dokumentujących nasze pasje i naszą pracę. W ramach wspomnianego wyżej propagowania i popularyzowania bliskich nam form aktywności na określonych zasadach udostępniamy zainteresowanym naszą bazę zdjęciową. A w przekonaniu, że ludzie chcą i powinni się chwalić tym, iż potrafią zrobić coś profesjonalnie, a zarazem ciekawie, do oferty usług świadczonych przez WSS WiZuS w zakresie tłumaczeń, poligrafii specjalnej i mechaniki pojazdowej dołożyliśmy także kolejną pozycję: usługi polegające na dokumentowaniu imprez branżowych (np. wystaw, targów, konkursów, zawodów, rajdów itp.).

Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna WiZuS
82-300 Elbląg, ul. T. Kościuszki 32B
NIP PL5783111042
Regon 281439560
KRS0000437510

Biuro Zarządu kontakt
82-300 Elbląg
ul. T. Kościuszki 32B
tel. +48 556 110 085
tel/fax +48 552 338 478
mobil +48 660 900 577
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztat serwisowy kontakt
82-300 Elbląg
ul. Stawidłowa 12
tel/fax +48 55 235 41 93
mobil +48 511 55 41 93
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Portale społecznościowe

W przyszłości  założymy profile WSS WiZuS,  na razie nas tam jeszcze nie ma